👤

Ce volum de clor este necesar pentru clorurarea amestecului din cupru si fier cu masa de 60 grame?Partea de masa a cuprului in amstec constituie 53,3%

Răspuns :

Cu+Cl2=CuCl2

2Fe+3Cl2=2FeCl3

Calculam masa de cupru din amestec:

[tex]m= \dfrac{53,3*60}{100}=32\ g \ Cu[/tex]

Calculam si masa de fier:

 m=60-32
 m=28 g Fe

 Transformam ambele rezultate in moli:

 [tex]M_{Cu}= 64 [/tex]

 [tex]M_{Fe}= 56 [/tex] 


 [tex]n_{Cu}= \dfrac{32}{64}=0,5 \ moli [/tex]
 
 [tex]n_{Fe}= \dfrac{28}{56}=0,5 \ moli [/tex]
 

Aplicam de 2 ori regula de 3 simpla pentru a afla cantitatea de clor ce se consuma:

  1 mol Cu................1 mol Cl2
  0,5 moli Cu...................x

 Prin identificare: x=0,5 moli Cl2

 
  2 moli Fe................3 moli Cl2
 0,5 moli Fe...................y

[tex]y= \dfrac{0,5*3}{2}= 0,75\ moli \ Cl2[/tex]


Deci cantitatea totala de clor consumat este:

C=0,5+0,75=1,25 moli Cl2

In final aflam volumul clorului (Inmultim cantitatea obtinuta mai sus cu    volumul molar)


[tex]V=22,4*1,25=28 \ L \ Cl2[/tex]
  
Sper ca te-am ajutat :)