Răspuns :
Sarea de bucatarie: NaCl (clorura de sodiu)
2NaCl+H2SO4=Na2SO4+2HCl
Calculam masele moleculare (pentru NaCl si H2SO4):
[tex]M_{NaCl}=23+35,5=58,5[/tex]
[tex]M_{H2SO4}=2*1+32+4*16=98[/tex]
Aplicam regula de 3 simpla:
117 g NaCl....................98 g H2SO4
m..............................98 g H2SO4
Prin identificare observam ca: m=117 g NaCl
Transformam si in moli:
[tex]n_{NaCl}= \dfrac{117}{58,5}=2 \ moli[/tex]
(Acest lucru este observabil si din ecuatia chimica)
Asadar raspunsul este: 2 moli de sare de bucatarie (117 g) reactioneaza cu 98 g H2SO4.
2NaCl+H2SO4=Na2SO4+2HCl
Calculam masele moleculare (pentru NaCl si H2SO4):
[tex]M_{NaCl}=23+35,5=58,5[/tex]
[tex]M_{H2SO4}=2*1+32+4*16=98[/tex]
Aplicam regula de 3 simpla:
117 g NaCl....................98 g H2SO4
m..............................98 g H2SO4
Prin identificare observam ca: m=117 g NaCl
Transformam si in moli:
[tex]n_{NaCl}= \dfrac{117}{58,5}=2 \ moli[/tex]
(Acest lucru este observabil si din ecuatia chimica)
Asadar raspunsul este: 2 moli de sare de bucatarie (117 g) reactioneaza cu 98 g H2SO4.
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!