👤

La ce ora va ajunge un autoturism care se deplaseaza cu viteza de 60km/h știind ca a plecat de la București la orele 8 și 20 de minute.Distanta București -Brăila este de 185km

Răspuns :

viteza = distanta / timp 

rezulta ca timpul = distanta / viteza 

timpul = 185 km / 60 km/ora = 3,083 ore 
am aflat timpul, mai trebuie sa il exprimam in ore si minute .
3, 083  ore = 3 ore + 0,083 ore 
deoarece o ora are 60 minute, 0,083 ore vor avea : 0,083  ore x 60 min/ora = 5 minute 
timpul este 3 ore si 5 minute 

8h 20 min + 3h 05 min = 11h 25 minute 


autoturismul ajunge la ora 11 : 25 la Braila 

Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari