Răspuns :
H2SO4
Raportul atomic:
H:S:O=2:1:4
Raportul de masa:
[tex]m_{H}:m_{S}:m_{O}=2:32:64=1:16:32 [/tex]
Compozitia procentuala:
[tex]M_{H2SO4}=2*1+32+4*16=98 [/tex]
2 g H...........32 g S..........64 g O............98 g H2SO4
x.................y....................z.................100 g H2SO4
[tex]x= \dfrac{2*100}{98}=2,04\ \% \ H[/tex]
[tex]y= \dfrac{32*100}{98}=32,65\ \% \ S[/tex]
[tex]z= \dfrac{64*100}{98}=65,31\ \% \ O[/tex]
MgCl2
Raportul atomic:
Mg:Cl=1:2
Raportul de masa:
[tex]m_{Mg}:m_{Cl}=24:71[/tex]
Compozitia procentuala:
[tex]M_{MgCl2}=24+71=95 [/tex]
24 g Mg.........71 g Cl.........95 g MgCl2
x.....................y...............100 g MgCl2
[tex]x= \dfrac{24*100}{95} =25,26\ \% \ Mg[/tex]
[tex]y= \dfrac{71*100}{95} =74,74\ \% \ Cl[/tex]
Raportul atomic:
H:S:O=2:1:4
Raportul de masa:
[tex]m_{H}:m_{S}:m_{O}=2:32:64=1:16:32 [/tex]
Compozitia procentuala:
[tex]M_{H2SO4}=2*1+32+4*16=98 [/tex]
2 g H...........32 g S..........64 g O............98 g H2SO4
x.................y....................z.................100 g H2SO4
[tex]x= \dfrac{2*100}{98}=2,04\ \% \ H[/tex]
[tex]y= \dfrac{32*100}{98}=32,65\ \% \ S[/tex]
[tex]z= \dfrac{64*100}{98}=65,31\ \% \ O[/tex]
MgCl2
Raportul atomic:
Mg:Cl=1:2
Raportul de masa:
[tex]m_{Mg}:m_{Cl}=24:71[/tex]
Compozitia procentuala:
[tex]M_{MgCl2}=24+71=95 [/tex]
24 g Mg.........71 g Cl.........95 g MgCl2
x.....................y...............100 g MgCl2
[tex]x= \dfrac{24*100}{95} =25,26\ \% \ Mg[/tex]
[tex]y= \dfrac{71*100}{95} =74,74\ \% \ Cl[/tex]
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!