👤

Stabilește formula moleculară a substanței organice care conține 37,5% C ,12,5% H ,și 50% O ,iar densitatea relativă a vaporilor ei în raport cu aerul este egală cu 1,103 .

Răspuns :

-din densitatea relativa, calculez masa molara a compusului
d=M/M,aer
1,103=M/29-------> M=32g/mol
-deduc masele de C,H,O din 1 mol si numarul moli atomi  (n=m/M)
100g compus  contin...37,5gC...12,5gH.....50gO
32g................................X...............Y..............Z
X=12g--------.n,C= 12g/12g/mol=1molC
Y=4g-------->n,H= 4g/1g/mol= 4molH
Z=16g------->n,O=16g/16g/mol= 1molO
-----> COMPUSUL ESTE        CH4O. 


Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari