👤

Daca noua kg mere + 5 kg portocale = 66 lei iar trei kg mere = doua kg de portocale. Afla pretul unui kg de mere si a unui kg de portocale

Răspuns :

9kg.mere costa cat 6kg.de portocale
6+5=11kg⇒66:11=6lei/kg. portocalele
9*x+5*6=66⇒9x=66-30⇒9x=36⇒x=36:9⇒x=4lei/kg.mere

Vf   9x4+5x6=36+30=66