300 g solutie de concentratie 50% se incalzesc pana se evapora 100 g apa. Cat este concentratia solutiei obtinute?
Rapid!!! Dau coroana sau 80 de pcte!
ms final=300-100=200g C1=50% ms1=300 de aici rezulta ca md1=150g darmd1=mdfinal deci : C final=150•100/200 C final=15000/200 C final=75 % Sper ca te-am ajutat!
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!