Răspuns :
ν=[tex] \frac{m}{M} [/tex]
M=32 g/mol
ν=[tex] \frac{160g}{32g/mol} = 5 mol[/tex]
M=32 g/mol
ν=[tex] \frac{160g}{32g/mol} = 5 mol[/tex]
Salut,
32 g S reprezinta 1 mol de atomi S;
160 g S reprezinta x moli de atomi S;
x = 160g·1 mol / 32g = 5 moli de atomi S
!! Generalizare:
numarul de moli de atomi = masa de substanta (g) / masa unui mol de atomi (g / mol)
n(moli de atomi) = m (g) / Ar (g / mol)
...........................................................
32 g S reprezinta 1 mol de atomi S;
160 g S reprezinta x moli de atomi S;
x = 160g·1 mol / 32g = 5 moli de atomi S
!! Generalizare:
numarul de moli de atomi = masa de substanta (g) / masa unui mol de atomi (g / mol)
n(moli de atomi) = m (g) / Ar (g / mol)
...........................................................
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!