Răspuns :
9 kg mere ..............5 kg portocale ................... 66 lei
3 kg mere = 2kg portocale
9 kg mere = 2 x 3 = > 6 kg de portocale
6 + 5 = 11 kg portocale costa 66 lei
66 : 11 = 6 lei costa un kilogram de portocale
6 x 2 = 12 lei costa 3 kg mere
12 :3 = 4 lei costa un kilogram de mere
3 kg mere = 2kg portocale
9 kg mere = 2 x 3 = > 6 kg de portocale
6 + 5 = 11 kg portocale costa 66 lei
66 : 11 = 6 lei costa un kilogram de portocale
6 x 2 = 12 lei costa 3 kg mere
12 :3 = 4 lei costa un kilogram de mere
9m + 5p =66
3m = 2p
3×3m + 5p = 66⇒3×2p + 5p = 66⇒6p + 5p =66⇒11p = 66
⇒ p = 6 lei kg pere
m = (2/3)×p=9⇒ m = 4 lei kg mere
3m = 2p
3×3m + 5p = 66⇒3×2p + 5p = 66⇒6p + 5p =66⇒11p = 66
⇒ p = 6 lei kg pere
m = (2/3)×p=9⇒ m = 4 lei kg mere
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!