👤

UN PESCAR A OBSERVAT CA PLUTA DE LA UNDITA A EFECTUAT 10 OSCILATII TIMP DE 5S. DETERMINA VITEZA PROPAGARII VALURILOR DACA DISTANTA INTRE DOUA CRESTE VECINE ESTE DE 1,5 M.

Răspuns :

Se da:
n=10
t=5s
λ=1,5m
v=?m/s

Formule:
λ=v*T
v=λ/T

T=t/n

v=λn/t

Calcule:
v=1,5*10/5=3m/s