CxHy contine 90% C si 10% H raportul masic este mC:mH= 90:10 din acesta , calculez raportul molar nC:nH= 90.12:10/1 = 7,5 : 10===>impart prin 7,5 formula bruta C1H1,3 formula molecula (CH1,3)n pentru n= 3----> C3H4
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!