[tex]viteza = 150 m/ min
timpul = 3 ore care inseamna 180 de minute
deci v=d/t ( viteza este egala cu distanta supra timp )
d=v*t adica 150 m/min *180 min = 27.000 metri [/tex]
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!