un motociclist a parcurs un drum de 618,4km in doua etape.in prima etapa a mers 3,5 ore cu o viteza medie de 62, 4 km pe ora, iar a doua etapa a durat 4 ore. cu ce viteza medie a mers in a doua etapa?
Cat a parcurs in prima etapa ? 3,5 x 62,4 = 218,4 km Cati km are a2a etapa ? 618,4 - 218,4 = 400 km Cu ce viteza medie a mers în a doua etapă ? v = d/t = 400/4 = 100 km/h
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!