👤

dacă 9 kilograme de mere și 5 kg de portocale costa 66 de lei iar 3 kg de mere costă 2 kg de portocale afla prețul unui kilogram de mere și prețul unui kilogram de portocale

Răspuns :

9 kg mere........5 kg portocale.....66 lei
3 kg mere = 2 kg portocale
9 kg mere = 3×2 = 6 kg portocale
6 + 5 = 11 kg portocale
11 kg portocale = 66 lei
1 kg portocale = 66 : 11 = 6 lei
5 kg portocale = 5×6 = 30 lei
1 kg mere = (66 - 30) : 9 = 36 : 9 = 4 lei

Raspuns:
6 lei costa 1 kg portocale
4 lei costa 1 kg mere