-calculez moli O2
n= V/Vm---> n= 4,48l/22,4l/mol= 0,2mol
-calculez moli SO2
1mol...1mol....1mol
S + O2----> SO2
0,2mol......x= 0,2mol SO2
-calculez volumul si masa de So2
V=nxVm-------> V=0,2molx22,4l/mol=..................calculeaza !!!
m= nxM----> m= 0,2molx(32gS+32gO)/mol=.......................