Răspuns :
5 lei/kg - prajituri
chiria = 650 lei
a) cat valoreaza cele 130 kg prajituri, stiind ca 1 kg= 5 lei
1 kg....................5 lei
130 kg..............x lei
x = 130×5 = 650 lei suma realizata in urma comercializarii prajiturilor
Chiria fiind 650 lei, rezulta ca profitul pe aceasta luna = 650 (suma realizata in urma comercializarii prajiturilor)- 650 (chiria) =0
650 - 650 = 0 lei
b)
daca la 130 prajituri venitul este 0, pentru ca profitul sa fie 150, trebuie sa aflam ce cantitate de prajituri trebuie vanduta si comercializata pentru ca profitul sa fie 150 lei/luna
150 lei : 5 = 30 kg prajituri ar trebui sa fie vandute in plus
130 + 30 = 160 kg prajituri produse in total
chiria = 650 lei
a) cat valoreaza cele 130 kg prajituri, stiind ca 1 kg= 5 lei
1 kg....................5 lei
130 kg..............x lei
x = 130×5 = 650 lei suma realizata in urma comercializarii prajiturilor
Chiria fiind 650 lei, rezulta ca profitul pe aceasta luna = 650 (suma realizata in urma comercializarii prajiturilor)- 650 (chiria) =0
650 - 650 = 0 lei
b)
daca la 130 prajituri venitul este 0, pentru ca profitul sa fie 150, trebuie sa aflam ce cantitate de prajituri trebuie vanduta si comercializata pentru ca profitul sa fie 150 lei/luna
150 lei : 5 = 30 kg prajituri ar trebui sa fie vandute in plus
130 + 30 = 160 kg prajituri produse in total
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!