👤

Densitatea betonului este 4,5g/cm cubi. Ce volum are un cub de beton care cântărește 22,5 kg?

Răspuns :

Se dă:

S=4,5 g/cm³=4500 kg/m³

m=22,5 kg

V=?

Formule:

m=V×S=>V=m/S

Calcule:

22,5:4500=0,005 m³