👤

Ajutor!!
O banca acordă o dobândă compusă de 10 ℅ pe an.Dacă după doi ani un elev are în cont 363 lei, afla suma depusă inițial.


Răspuns :

110%=363

100%=x

x=100•363:110

x=36300:110

x=330

110%=330

100%=x

x=330•100:110

x=33000:110

x=300-suma