👤

un obiect costa 240 lei. cat va costa obiectul dupa o scumpire de 20 %

Răspuns :

240*20/100=240/5=48lei
240+48=288lei

20% din 240 lei=20/100•240=2/10•240=24•2=48 lei

pret obiect dupa scumpire:
240lei+48lei=284 lei
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari