Răspuns :
C%=36,5%
md=73g
___________
ms=?
C%=(md•100)/ms
=>ms=(md•100)/C%
ms=(73•100)/36,5
ms=200g
md=73g
___________
ms=?
C%=(md•100)/ms
=>ms=(md•100)/C%
ms=(73•100)/36,5
ms=200g
1. Avem formula concentratiei procentuale:
[tex]c= \dfrac{md*100}{ms} [/tex]
2. Il scoatem de acolo pe ms:
[tex]ms= \dfrac{md*100}{c} [/tex]
3. Inlocuim in formula obtinuta si aflam raspunsul:
[tex]ms_{HCl}= \dfrac{7300}{35,5}=200 g [/tex]
Asadar, masa de solutie de HCl de concentratie 36,5% ce contine 73g acid este de 200g. Sper ca te-am ajutat si ca ai inteles :))
[tex]c= \dfrac{md*100}{ms} [/tex]
2. Il scoatem de acolo pe ms:
[tex]ms= \dfrac{md*100}{c} [/tex]
3. Inlocuim in formula obtinuta si aflam raspunsul:
[tex]ms_{HCl}= \dfrac{7300}{35,5}=200 g [/tex]
Asadar, masa de solutie de HCl de concentratie 36,5% ce contine 73g acid este de 200g. Sper ca te-am ajutat si ca ai inteles :))
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!