Răspuns :
Răspuns: 8 elevi si 100 lei costa obiectul
Explicație pas cu pas:
Notez numarul elevilor cu ,,e"
10 × e + 20 = 16 × e - 28 → pretul obiectului
16 × e - 10 × e = 20 + 28
6 × e = 48
e = 48 : 6 ⇒ e = 8 ( elevi )
10 × 8 + 20 = 100 lei → pretul obiectului
sau:
16 × 8 - 28 = 128 - 28 = 100 lei
10×e+20=16×e-28
10×e=16×e=48
16-10=6
48÷6=8(e)
8×10+20=100(obiectul)
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!