👤

Ajutati-ma va rog


Un rezervor, situat la 10m înălțime, este umplut cu apă, folosindu-se o pompă acționată de un motor. Lucrul mecanic necesar pentru umplerea rezervorului este 33,32 MJ. Sa se afle volumul bazinului.




Răspuns :

Nu miam prea inchipuit cum lucreaza pompa asta, dar banuiesc ca formulele sint acestea:

L=G*h
L=m*g*h
L=V*p*g*h (p-densitatea)
V=L/p*g*h

L=33,32MJ=33320000J

V=33320000/1000*10*10=333,2m³