Pe un plan înclinat, cu l=13 m si h=5m se afla un corp cu m=26kg. Coeficientul de frecare dintre corp si plan este egal cu 0,5. Sa se determine forța ce trebuie aplicată corpului de-a lungul planului pentru ca acesta sa se deplaseze uniform: a. In sus; b.In jos.
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!