Răspuns :
viteza = distanta : timp
distanta = 60 metri
timpul = 2 minute = 2 x 60 = 120 secunde
viteza = 60 m : 120 s = 0,5 m/s
concluzie : acest iepure este foarte bolnav - si nu va mai ajunge la vizuina, sau nu e iepure...( un iepure atinge cu usurinta 20 de metri pe secunda). Verifica datele problemei, poate ai copiat ceva gresit .
distanta = 60 metri
timpul = 2 minute = 2 x 60 = 120 secunde
viteza = 60 m : 120 s = 0,5 m/s
concluzie : acest iepure este foarte bolnav - si nu va mai ajunge la vizuina, sau nu e iepure...( un iepure atinge cu usurinta 20 de metri pe secunda). Verifica datele problemei, poate ai copiat ceva gresit .
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!