👤

Un obiect costă 400 lei.Care va fii pretul obiectulul după o scumpire de 20% urmata apoi de o reducere de 20%

Răspuns :

Pretul obiectului este de 400 lei.
Se va scumpi cu:
20% din 400=20/100*400=
20*400/100=8000/100=80 lei
Dupa scumpire va costa:
400+80=480 lei
Se va ieftini cu:
20% din 480=20/100*480=
20*480/100=9600/100=96 lei
Dupa ieftinire va costa:
480-96=384 lei
Pretul final al obiectului va fi de 384 lei.
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari