Răspuns :
triglicerida = dipalmitooleina
trigl. + 3NaOH⇒2CH3-(CH2)14-COONa + CH3-(CH2)7CH=CH(CH2)7COONa + glicerina
M glicerida = 832g mol n = 1 mol
sapun : 556g palmitat de Na + 304g oleat de Na + apa
m sapun = 100/32,34 ·304 = 940 g
mNaOH necesar = 3·40 = 120g mNaOH folosit = 1,3·120 = 156g
ms = 156·100/30 = 520g
solutia finala : nNaOH = 156 - 120 = 36 g
mH2Odin sapun = 0,3234·940 = 304 g
ms = 156 + 364 + 500 - 120 - 304 = 596g c = 3600/596 = 6,04%
trigl. + 3NaOH⇒2CH3-(CH2)14-COONa + CH3-(CH2)7CH=CH(CH2)7COONa + glicerina
M glicerida = 832g mol n = 1 mol
sapun : 556g palmitat de Na + 304g oleat de Na + apa
m sapun = 100/32,34 ·304 = 940 g
mNaOH necesar = 3·40 = 120g mNaOH folosit = 1,3·120 = 156g
ms = 156·100/30 = 520g
solutia finala : nNaOH = 156 - 120 = 36 g
mH2Odin sapun = 0,3234·940 = 304 g
ms = 156 + 364 + 500 - 120 - 304 = 596g c = 3600/596 = 6,04%
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!