👤

Un produs costa 200 de lei. Se scumpeste cu 10%, iar dupa un timp se ieftineste cu 20%. Calculați pretul actual al produsului.

Răspuns :

200 + 200 x 10/100 = 220 lei 
220 - 220 x 20/100 = 176 lei pretul actual
200 lei..................................100%
x..............................................10%
x=2000:100=20 lei scumpirea=>noul preț:220 lei

220 lei..................….................100%
y..................................................20%
y=4400:100=44 lei ieftinirea=>noul preț:220-44=176 lei