Răspuns :
l = 6/10 * L
l = 6/10 * 80
l= 6 * 8
l= 48 cm
L = 80 cm = 8 dm
l = 48 cm = 4,8 dm
h = 0,2 dam = 2 m = 20 dm
V = L * l * h
V= 8 * 4,8 * 20
V= 38,4 * 20
V= 768 dm3
V = 768 l
l = 6/10 * 80
l= 6 * 8
l= 48 cm
L = 80 cm = 8 dm
l = 48 cm = 4,8 dm
h = 0,2 dam = 2 m = 20 dm
V = L * l * h
V= 8 * 4,8 * 20
V= 38,4 * 20
V= 768 dm3
V = 768 l
L=80cm
l=6/10·L=6/10·80cm=6·8cm=48cm
h=0,2dam=2m=20dm=200cm
V=L·l·h=80cm·48cm·200cm= 768000cm³=768dm³=768l
l=6/10·L=6/10·80cm=6·8cm=48cm
h=0,2dam=2m=20dm=200cm
V=L·l·h=80cm·48cm·200cm= 768000cm³=768dm³=768l
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!