O sursa de t.e.m cu rezistenta interna r=1 ohm are intensitatea curentului electric de scurt circuit I s.c=10A. Intensitatea curentului electric care parcurge un rezistor de rezistenta R=9 ohmi conectat la bornele sursei este? Cati A?
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!