C : M = 136 g/mol
C : 44,12% : 12 = 3,676 | : 2,94 = 1,25 | x4 = 5
H : 8,82% : 1 = 8,82 | : 2,94 = 3 |x4 = 12
O : 47,05% : 16 = 2,94 | : 2,94 = 1 |x4 = 4 C5H12O4 (C)
2,24/22,4 = 0,1 moli H2 ⇔ 0,2 moli grupe -OH (-OH + Na ⇒ -ONa + 1/2H2)
nC = 6,8/136 = 0,05 moli
0,05 moli C .............0,2 moli -OH
1 mol .......................x = 4 grupe -OH
3CH2=O + CH3-CH=O ⇒ (CH2OH)3C-CH=O (B) + H2 ⇒
⇒(CH2OH)3C-CH2OH (C5H12O4 = C)
A = etanal