👤

In conditii normale de temperatura si oresiune contin acelasi numar de molecule de gaz
A) 6.4 g O2
B) 0.2 molu CO2
C) 0.0056 kgN2
D) 6.72L H2
(sunt mai multe raspunsuri)


Răspuns :

acelasi nr. molecule ⇔ acelasi nr. de moli ;
nO2 = 6,4/32 = 0,2 moli = nCO2
nN2 =5,6/28 = 0,2 moli = nO2 = nCO2 ⇒ acelasi numar de molecule
nH2 = 6,72/22,4 = 0,3 moli

Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari