👤

Un cub are latura de 4 cm, densitatea egală cu 2,5 g/cm³, iar accelerația gravitațională ( g ) = 10 N/kg. Aflați greutatea cubului și presiunea cu care apasă pe pământ ?

Răspuns :

Volumul cubului:
V=l^3=64cm^3
Masa:
m=pV=160g
Greutatea 
G=mg=1,6N
Presiunea 
P=G/A=G/l^2=1,6/0,0016=1000Pa
Se dă :
l = 4 cm
p = 2,5 g/cm³
g = 10 N/kg

Se cere :
a) G = ?
b) P = ?

Formule :
G = m • g
p = m/V
V = l³
P = G/S
S = l²

Calcule :
a) V = 4³ = 64 cm³
m = p • V
m = 2,5 g/cm³ • 64 cm³
m = 160 g = 0,16 kg
G = m • g
G = 0,16 kg • 10 N/kg
G = 1,6 N

b) P = G/S
S = l² => S = 4² = 16 cm² = 0,0016 m²
P = 1,6 N / 0,0016 m² = 100 N/m² = 1000 Pa

Sper că te-am ajutat!
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari