👤

Într o urna sunt 17 bile albe și 33 roși. Probalitatea ca extragă o bila aceasta sa fie alba este

Răspuns :

In total 17+33=50bile
Prob=17/50
Probabilitatea=numarul cazurilor favorabile/numarul cazurilor posibile
17+33=50 cazuri posibile
Probabilitatea=17/50=0,34=34%