👤

Ajutati ma si pe vine va rog la aceasta problema! Multumesc frumos!

Ajutati Ma Si Pe Vine Va Rog La Aceasta Problema Multumesc Frumos class=

Răspuns :

[tex]Se~da:\\ \\ m=2,4t=2400kg\\ \\ t=14min=840s\\ \\ P=35,2kW=35200W\\ \\ d=?m\\ \\ \\[/tex]


[tex]Formule:\\ \\ P=F\times v\\ \\ P=G\times \frac dt\\ \\ P=m\times g\times\frac dt\\ \\ d=\frac{P\times t}{m\times g}\\ \\ \\ Calcule:\\ \\ d=\frac{35200\times 840}{2400\times 10}=1232m[/tex]