Răspuns :
[tex]V_{grau}=V_{siloz}=0,8~dam^{3}=800000~dm^{3}=8\cdot10^{5}[/tex]
[tex]m_{grau}=8\cdot10^{5}\cdot650=[/tex]
[tex]=8\cdot65\cdot10^{6}=[/tex]
[tex]=520\cdot10^{6}=[/tex]
[tex]=52\cdot10^{7}~g=52\cdot10^{4}~kg[/tex]
[tex]m_{grau}=8\cdot10^{5}\cdot650=[/tex]
[tex]=8\cdot65\cdot10^{6}=[/tex]
[tex]=520\cdot10^{6}=[/tex]
[tex]=52\cdot10^{7}~g=52\cdot10^{4}~kg[/tex]
[tex]Se~da:\\ \\
V_1=1dm^3=0,001m^3\\ \\
m_1=650g=0,65kg\\ \\
V=0,8dam^3=8\times 10^8m^3\\ \\
m=?t\\ \\ \\
Formule:\\ \\
m=V\times \rho\\ \\ \\
\rho=\frac {m_1}{V_1}\\ \\ \\
m=V\times \frac {m_1}{V_1}\\ \\ \\
Calcule:\\ \\
m=8\times 10^8\times \frac{0,65}{0,001}=5,2\times 10^8 t
[/tex]
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!