Răspuns :
Daca intr-o secunda, sunetul se propaga la 340 de metri
Atunci in 360 de secunde(5 min), sunetul se propaga la x metri
x=(360×340)/1000=102000/1000=102 KM
Sper ca te-am ajutat!
Coroana, daca merit!
Atunci in 360 de secunde(5 min), sunetul se propaga la x metri
x=(360×340)/1000=102000/1000=102 KM
Sper ca te-am ajutat!
Coroana, daca merit!
[tex]Se~da:\\ \\
v=340\frac ms\\ \\
t=5min=300s\\ \\
d=?km\\ \\ \\
Formule:\\ \\
d=v\times t\\ \\ \\
Calcule:\\ \\
d=340\times 300=102000m=102km[/tex]
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!