👤

4 kg de mere costa 12 lei 2 kg de acelas fel costa :::: va rog urgent


Răspuns :

4kg de mere .........12lei
2kg de mere .........?lei
4:2=2
12:2=6lei(2kg de mere)

Sper că te-am ajutat!!!
4 kg mere ............12 lei 
2 kg mere ............ x lei 

x = 2 x 12 : 4 = 24 : 4 = 6 lei