👤

12. Un cub de lemn cu masa m=4kg coboară liber pe un plan înclinat de unghi a=30° , având lungimea l=10m.Coeficientul de frecare dintre el și plan este m=0,2.La baza planului cubul lovește un resort de constantă elastică k=1000N/m la pătrat.Dacă se consideră g=10m/s la pătrat , deformarea resortului este??
Vă rog ! Mulțumesc !!!


Răspuns :

La sfirsitul planului se produce o schimbare de energie cinetica si potentiala elastica, deci nu e greu de inteles ca trebuie sa aflam viteza corpului la baza planului folosind o ecuatie a acceleratiei. Rezolvarea va arata cam asa:


[tex]Se~da:\\ \\ m=4kg\\ \\ \alpha=30^\circ\\ \\ l=10m\\ \\ \mu=0,2\\ \\ k=1000\frac Nm\\ \\ g=10\frac m{s^2}\\ \\ \Delta l=?m\\ \\ \\[/tex]


[tex]Formule:\\ \\ E_c=E_p\\ \\ \frac {m\times v^2}2=\frac {k\times \Delta l^2}2\\ \\ \Delta l=v\times \sqrt \frac{m}{k}\\ \\ \\ l=\frac {v^2}{2\times a}\\ \\ v=\sqrt{2\times l\times a}\\ \\ \\ G_x-F_{fr}=m\times a\\ \\ G\times \sin\alpha-\mu\times G\times\cos\alpha=m\times a\\ \\ a=g\times(\sin\alpha-\mu\times\cos\alpha)\\ \\ \\ v=\sqrt{2\times l \times g\times(\sin\alpha-\mu\times\cos\alpha)}\\ \\ \Delta l=\sqrt{2\times l \times g\times(\sin\alpha-\mu\times\cos\alpha)\times\frac{m}{k}}\\ \\ \\[/tex]


[tex]Calcule:\\ \\ \Delta l=\sqrt{2\times 10 \times 10\times(\sin30-0,2\times\cos30)\times\frac{4}{1000}}\approx 0,51m[/tex]
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari