a)Sensul rotirii unui corp depinde de momentul fortei care este mai mare, astfel obtinem ca daca Ma>Mb, atunci se va roti in sens antiorar si invers.
In SI:
r1=10cm=0,1m
r2=20cm=0,2m
Ma=Fa*da
Ma=Ca*r1, astfel Ma=10*0,1=1N*m
Mb=Fb*db
Mb=Cb*db, astfel Mb=35*0,2=7N*m
Mb>Ma, astfel tamburul se va roti in sens orar.
b)cuvintele "sa nu se rotească" ne spun ca momentele fortei care rotesc corpul intr-o parte trebuie sa fie egale cu momentele fortei care rotesc corpul in cealalta parte:
Ma=Mb
Ca*r1=Cb*r2
Ca*r1=G2*r2
G2=Ca*r1/r2, prin urmare: G2=10*0,1/0,2=5N