👤

Pentru fiecare dintre cei 54 de elevi s-a cumparat cate o sticla cu apa se 500 ml .Cati litri de apa contin cele 54 de sticle in total?

Răspuns :

54 elevi×500 ml=27000 ml=27 l
500ml=0,5l

54x0,5=27 l contin cele 54 de sticle

sau

54:2=27 l