Răspuns :
[tex]Se~da:\\ \\
m=200g=0,2kg\\ \\
t_{1}=12^\circ C\\ \\
t_{2}=16,4^\circ C\\ \\
Q=338,45J\\ \\
c=?\frac J{kg\times ^\circ C}\\ \\ \\
Formule:\\ \\
Q=c\times m\times \Delta t\\ \\
Q=c\times m \times (t_{2}-t_{1})\\ \\
c=\frac Q{m\times (t_{2}-t_{1})}\\ \\ \\
Calcule:\\ \\
c=\frac{338,45}{0,2\times(16,4-12)}=384,6\frac J{kg\times ^\circ C}\\ \\[/tex]
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!