dintr o sticlă de 250 ml de sirop de nai a de 3 ori pe zi Câte 7 ML Câți litri de sirop rămân în sticlă după o săptămână pentru Câte zile mai ajunge cantitate de sirop rămasă
3×7=21 ml/zi se folosesc 21ml×7zile=147ml se consuma într o săptămână 250-147=103 ml rămân 103÷21=4.90.... cantitatea de 103 ml ne ajunge pentru 4 zile
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!