👤

Ce cantitate de apă se poate adăuga la 75 g saramura de c1=2% pentru a se obtine o solutie de concentratie 1.5%

Răspuns :

C = md/ms*100 => md = C*ms/100 = 2*75/100 = 1,5g saramura

Cf = md/msf*100 => ms = md*100/C = 150/1,5 = 100g

mH2O adaugat = msf-msi = 100-75 = 25g