👤

1*) Se trateaza 348.75 kg anilina, de puritate 80%, cu oxid de etena. Cat produs de reactie se obtine daca substantele reactioneaza in raport molar de 1:1, iar randamentul procesului este de 75%?
2*) O monoamina aromatica primara mononucleara, A, formeaza sarea de diazoniu, B, in reactia cu azotitul de sodiu si cu acidul clorhidric. Prin hidroliza, sarea de diazoniu se transforma in compusul C. Identificati substantele A si C daca, pornind de la 21.4 g de substanta A, in reactia de hidroliza se degaja 4.48 litri de gaz, masurat in conditii normale de temperatura si de presiune.


Răspuns :

1.  C6H5-NH2 + (CH2-CH2)O =  C6H5-NH-CH2-CH2OH
n anilina pura = 0,8x348,75/93 = 3 kmoli   m produs = 0,75 x 3 x 137 = 308,25kg
2.  CxH(2x-7)-NH2 + HONO + HCl = CxH(2x-7)-N≡N]⁺Cl⁻ + 2H2O
             (A)                                               (B)
CxH(2x-7)-N≡N]⁺Cl⁻+ H2O = CxH(2x-7)-OH (C)+ HCl + N2↑
nA = 21,4/M = nN2 = 4,48/22,4 = 0,2 moli
⇒ M = 21,4/0,2 =107 g/mol  14x + 9 = 107    14x = 98  x = 7
A = CH3-C6H4-NH2    B =  CH3-C6H4-N≡N]⁺Cl⁻    C =  CH3-C6H4-OH