CH4 + H2O ⇄ CO + 3H2
initial : a moli/l b moli/l
au reactionat: x x
la echilibru : (a-x) (b-x) x 3x
" " " " " "" " "" 1 6 1 3
Kc = [CO][H2]³ / {[CH4][H2O]} = 27/6 = 4,5mol²/l²
x = 1 a - x = 1 ⇒ a = 2mol/l CH4 b-x = 6 ⇒ b = 7mol/l H2O
b) %CH4 = 2·100/9 = 22,22% %H2O = 700/9 = 77,77%
c) η = x·100/a = 100/2 = 50%