👤

determinati volumul in litri de gaz in conditii normale de presiune si temperatura care se degaja in reactia unei cantitati de 2,3 g sodiu cu cantitatea stoechiometrica de H2O . Scrieti ecuatia reactiei chimice care are loc .

Răspuns :

2Na + 2H2O = 2NaOH + H2 ↑
nNa = 2,3/23 = 0,1 moli = 2nH2 ⇒  nH2 = 0,05 moli
V H2 = 0,05·22,4 = 1,12 l