O piscina de forma paralelipipedica are dimensiunile 20 m , 10 m , si 2 m . In cate ore se va umple piscina cu apa , stiind ca ea este alimentata de doua conducte, prin prima conducta curagand 10 kl pe ora , iar prin a doua conducta 15 kl pe ora.
Volum=20 de m × 10 m ×2 m =400 m³ transformam in dm - 400000 dm 10 kl pe ora = 10000 litri 15 kl pe ora=15000 litri 10000+15000=25000 litri 400000 dm : 25000 litri =16 ore.
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!