Răspuns :
s- prețul stiloului
c- prețul cărții
c= 28/100•s, c+s= 17 920
28/100• s + s= 17 920
28s/100+ s = 17 920
28s/100 + 100s/100 = 17 920
128s/100 = 17 920
128s= 1 792 000 /:128
s= 14 000
c= 17 920 - 14 000
c= 3 920
Sper că te-am ajutat! Muuult succes!!!
c- prețul cărții
c= 28/100•s, c+s= 17 920
28/100• s + s= 17 920
28s/100+ s = 17 920
28s/100 + 100s/100 = 17 920
128s/100 = 17 920
128s= 1 792 000 /:128
s= 14 000
c= 17 920 - 14 000
c= 3 920
Sper că te-am ajutat! Muuult succes!!!
stilou = a
cartea = 28% din a = 0,28a
a + 0,28 a = 17920
1,28a = 17920
a = 17920 : 1,28
a = 14000
stiloul costa 14000 lei
cartea = 14000 x 0,28 = 3920 lei
preturile sunt cam exagerate )))))
cartea = 28% din a = 0,28a
a + 0,28 a = 17920
1,28a = 17920
a = 17920 : 1,28
a = 14000
stiloul costa 14000 lei
cartea = 14000 x 0,28 = 3920 lei
preturile sunt cam exagerate )))))
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!