3 kg cirese.......4 kg caise.....46 lei /×3
2 kg cirese........3 kg caise.....33 lei /×4
9 kg cirese........12 kg caise.....138 lei
8 kg cirese.........12 kg caise.....132 lei
scadem cele doua relatii
1 kg cirese........6 lei
3 kg cirese......3×6 = 18 lei
4 kg caise........46-18 = 28 lei
1 kg caise...........28 : 4 = 7 lei