Răspuns :
C = md/ms*100 => md = C*ms/100 = 8*200/100 = 16g Br2
n = m/M = 16/160 = 0,1 moli Br2
14ng........1mol
CnH2n + Br2 => CnH2nBr2
5,6g.........0,1 moli
1,4n = 5,6 => n = 4
F.M => C4H8 -> 1-butena
n = m/M = 16/160 = 0,1 moli Br2
14ng........1mol
CnH2n + Br2 => CnH2nBr2
5,6g.........0,1 moli
1,4n = 5,6 => n = 4
F.M => C4H8 -> 1-butena
CxH2x + Br2 = CxH2xBr2
solutia de Br2 : ms = 200g c = 8% mBr2 = 16g n = 16/160 = 0,1 moli
n alchena = nBr2
5,6/M = 0,1 M = 56g/mol 14x = 56 x = 4
alchena = C4H8 ∪ 1 C primar ⇒ CH2=CH-CH2-CH3
solutia de Br2 : ms = 200g c = 8% mBr2 = 16g n = 16/160 = 0,1 moli
n alchena = nBr2
5,6/M = 0,1 M = 56g/mol 14x = 56 x = 4
alchena = C4H8 ∪ 1 C primar ⇒ CH2=CH-CH2-CH3
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!